Jak kontrolować zjawisko wilgoci w budynkach inwentarskich?
Klimat wewnętrzny budynków inwentarskich jest istotny dla dobrego samopoczucia i zdrowia zwierząt i ich wydajności produkcji (dzienny przyrost masy ciała, wydajność mleka, itp).
W budynkach inwentarskich ważne są przede wszystkim parametry cieplno-wilgotnościowe i jakość powietrza.
Istotnym elementem budynku inwentarskiego jest wentylacja służąca kontroli ciepła i wilgoci wytwarzanych przez zwierzęta. Szczególnie wymagająca jest w tym przepadku trzoda chlewna i drób która potrzebuje bardzo precyzyjnej regulacji temperatury i wilgotności. Co sprawia, że nasz produkt idealnie nadaje się do zastosowań rolniczych? Piana pur jako nieliczny materiał na rynku jest przeznaczona do pracy w środowisku wilgotnym. Ponieważ ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń to główne koszty eksploatacji budynku, ważne jest, aby zminimalizować przenikanie ciepła w całym budynku. Wilgoć w w budynkach rolniczych może stworzyć wiele problemów, które mają bezpośredni wpływ na żywotność obiektu. Istnieje wiele potencjalnych źródeł wilgoci: deszczu, śnieg, wody gruntowe, odchody zwierząt, mocz, oddychania zwierząt, mycie obiektu, pary wodnej, wilgoć z urządzeń spalających/nagrzewnice. Za dużo wilgoci może powodować korozję elementów stalowych, w tym elementów konstrukcyjnych i powstawania pleśni w konstrukcji drewnianej. Jeżeli budynek nie jest prawidłowo zaizolowany i wentylowany w/w źródła mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń budynku.
Istnieje kilka sposobów, aby kontrolować lub wyeliminować zjawisko wilgoci w budynkach inwentarskich. Zastosowanie powłoki z pianki poliuretanowej powoduje wyeliminowanie lub ograniczenie wilgoci blokując kondensację pary wodnej i skraplanie z dachu budynku wody (kapanie wody). Należy przy tym pamiętać o prawidłowej wentylacji budynku.